.. Stredná odborná škola služieb, Ul. sv. Michala 36, LeviceVýlet pre najlepších žiakov SOŠ služieb

Stredná odborná škola služieb v Leviciach, Ul. Sv. Michala 36, dodržiava svoj dobrý zvyk a pravidelne organizuje výlet pre najlepších, najaktívnejších  a najusilovnejších žiakov. Výlet je odmenou pre týchto žiakov a umožňuje im zrelaxovať a zregenerovať svoje sily.

Tohto roku sme sa v dňoch 18. – 20. apríla vybrali do Pienin.  Územie sa nachádza v severnej časti Spiša, nazývaného tiež Zamagurie.  Ubytovaní sme boli v Penzióne Pltník, ktorý má vynikajúcu polohu priamo na brehu hraničnej rieky Dunajec . A práve splavom Dunajca na tradičných drevených pltiach sa začal náš trojdňový program. Dunajec vyhĺbil v pohorí Pienin úzku, kľukatú, romantickú tiesňavu dlhú 9 km.  Splav trvá približne 1,5 hod. a končí na Slovensko – poľskej hranici pri obci Lesnica. Po ňom sme navštívili Múzeum Červený Kláštor. Jeho základným poslaním je zhromažďovať , ochraňovať, spracovávať a sprístupňovať zbierkové predmety  a materiály viažuce sa k histórii a posolstvu kláštora kartuziánov. S Červeným Kláštorom sa viaže aj meno frátra  Cypriána, známeho z filmu Legenda o lietajúcom Cypriánovi.  Do Červeného Kláštora prišiel ako skúsený liečiteľ , lekár, lekárnik a botanik. Žil tu až do konca svojho života. Jeho celoživotným dielom je herbár, ktorý obsahuje 283 exemplárov rastlín. 

Druhý deň sme začali najťažším bodom programu, výstupom na Tri koruny, ktoré sú dominantou Pienin. Tri koruny (982 m. n. m.) sú najvyšším vrchom Pienin na poľskej strane. Týčia sa na ľavom brehu rieky Dunajec. Tvorí ich päť skalných veží, svojím tvarom pripomínajúcich korunu. Najvyššou skalou je Okruhlica. Na jej vrchole sa nachádza vyhliadka, na ktorú vedie značený turistický chodník. 

Po návrate z výstupu, sme si na poobedie zvolili oddychový program v podobe plavby vyhliadkovou loďou  na  Czorsztyńskom jazere. Jazero  má plochu 10 km2 a vzniklo prehradením rieky Dunajec a vybudovaním priehrady medzi hradmi Czorsztyn  a Niedzica. Priehrada dokázala svoje opodstatnenie, keď zadržala povodňovú vlnu počas veľkej povodne, ktorá by pravdepodobne zaplavila obce ležiace pod terajšou priehradou. 

Posledný deň sme sa po raňajkách rozlúčili s personálom penziónu a vybrali sme sa na Chodník korunami stromov Bachledka, ktorý sa nachádza v srdci druhovo pestrých lesov Pieninského národného parku. Chodník meria 1234 metrov a priviedol nás na vrchol 32 metrov vysokej veže,  ktorá ponúka výhľad na  štíty Belianskych Tatier, unikátnu scenériu Pienin i malebné Zamagurie.

Príjemne unavení, plní dojmov a zážitkov sme sa vydali na cestu domov. Prežili sme nezabudnuteľné chvíle, ku ktorým sa v mysliach budeme vždy radi vracať. Aj touto cestou ďakujeme riaditeľstvu našej školy za takúto možnosť. Vážime si to. 

Mgr. Denisa Tóthová

Fotogaléria

Partneri

op vzdelavanie

Partneri školy

O stránku sa starajú

Mgr. Peter Jedlička
a
Ľudovít Göbölös

webadmin@soslevice.sk

prevádzkovateľ stránky:

Teacher.sk, s.r.o