.. Stredná odborná škola služieb, Ul. sv. Michala 36, LeviceRozprávkové mestá a klenoty Českej republiky

Tento školský rok sme sa vybrali do Čiech. V dňoch 27. – 30. apríla 2016 sa uskutočnila literárno – historická exkurzia do južných Čiech a do Prahy s názvom Rozprávkové mestá a klenoty Českej republiky.

Odchod bol naplánovaný na 27. apríla 2016 o 22.00. Všetci prišli načas, takže dobrodružstvo sa mohlo začať. Po ťažkej noci v autobuse sme dolámaní vystúpili ráno v krásnom meste, v ktorom sme sa cítili ako v rozprávke, v Českom Krumlove. Je to okresné mesto v Juhočeskom kraji, preteká ním rieka Vltava a mestská pamiatková rezervácia sa nachádza na zozname kultúrneho dedičstva UNESCO. Nádherné mesto vyhľadávajú často filmári, ktorí tu natáčajú najmä filmové rozprávky, napríklad Český Krumlov predstavuje v rozprávke Pyšná princezná mesto kráľa Miroslava.

Po prehliadke Českého Krumlova sme sa presunuli na miesto, kde sa nachádza nádherný zámok v Hlubokej nad Vltavou. Aj tu sa natáčala známa rozprávka o princeznej Krasomile Pyšná princezná. Zámok patrí k turisticky najatraktívnejším pamiatkam v Česku. Neďaleko sa nachádza rybník Bezdrev, rozlohou druhý najväčší v Čechách. Po návšteve zámku sme sa plavili po priehrade Orlík a po plavbe sme si obzreli zámok Orlík, ktorý sa nachádza neďaleko priehrady.

Unavení po celodennej túre sme sa ubytovali neďaleko centra Prahy v rodinnom hosteli Alia, ktorý nám ponúkol príjemné ubytovanie. Nabrali sme veľa síl, pretože na druhý deň nás čakala prehliadka Prahy. Pozreli sme si Staromestské námestie, Václavské námestie, Hradčany,  Strahovský  kláštor, Loretu, Nerudovu ulicu, Lichtenštajnský palác, Malú stranu, Karlov most, Rudolfín, Klementín a množstvo ďalších historických pamiatok.  V strede dňa sme navštívili kulinársku Prahu, naobedovali sme sa v typickej českej kuchyni. Tí, ktorí ešte vládali a mali dostatok energie, šli na potulky večernou Prahou, ktorá v nás zanechala nezabudnuteľné čaro.

Ráno sme sa rozlúčili s majiteľmi hostela a vyrazili opäť na cestu. Navštívili sme Vyšehrad, pozreli si cintorín, kde sú pochované významné osobnosti českého národa a po prehliadke sme sa opäť vybrali navštíviť jeden z rozprávkových hradov, tentokrát  Karlštejn, ktorý dal vybudovať český kráľ Karol IV. ako miesto pre uloženie kráľovských pokladov, predovšetkým zbierok svätých relikvií a korunovačných klenotov. Tu  sa natáčal aj český muzikál režiséra Zdeňka Podskalského s názvom Noc na Karlštejne.

Po prehliadke Karlštejna sme sa vybrali na spiatočnú cestu domov. Unavení, ale s neskutočnými zážitkami, sme pricestovali v sobotu v neskorých nočných hodinách domov. Už teraz sa tešíme na ďalšiu literárno–historickú exkurziu.

Mgr. Jana Hríbiková

Fotogaléria

Partneri

op vzdelavanie


Partneri školy

 

 


 

 

 

O stránku sa starajú

Mgr. Peter Jedlička
a
Ľudovít Göbölös

webadmin@soslevice.sk

prevádzkovateľ stránky:

Teacher.sk, s.r.o