.. Stredná odborná škola služieb, Ul. sv. Michala 36, LeviceVšetky cesty vedú do Ríma ...

„Všetky cesty vedú do Ríma...“ Toto tvrdenie sa akiste opiera o skutočnú realitu. Tak, ako v minulosti, tak aj v súčasnosti stále viac turistov z celého sveta prejavuje záujem o návštevu tohto prekrásneho mesta. Aj žiaci našej školy navštívili mesto dýchajúce starovekou históriou.

Od 23. marca 2013 do 27. marca 2013 trvala literárno – historická exkurzia v Ríme. Našu cestu sme začali v popoludňajších hodinách. Hoci sme vedeli, že strávime noc v autobuse, tešili sme sa na nové zážitky. Po nočnom cestovaní autobusom sme ráno pricestovali do Ríma, kde nás čakalo pekné počasie. Keďže bola Kvetná nedeľa, našou prvou zastávkou bolo Námestie sv. Petra, kde slúžili omšu, na ktorej sme sa mohli zúčastniť. Mali sme možnosť vidieť nového pápeža Františka, ktorý všetkým poprial pekné sviatky.
Od námestia sme sa dostali k Anjelskému hradu, ktorý je najväčšou pevnosťou v rámci celých 19 km dlhých hradieb. Anjelský hrad, hrad ochraňujúci živých aj mŕtvych, bol postavený ako mauzóleum cisára Hadriána a prestavaný na pevnosť pápežov.  Prešli sme sa po moste, ktorý je olemovaný 10 sochami anjelov. Dostali sme sa na Námestie Piazza Navona, na ktorom je Berniniho Fontána štyroch riek. Vedľa nej je Bazilika sv. Agnesky Rímskej. Naša cesta ďalej viedla k Panteónu, k jednej z najvznešenejších stavieb sveta. Patrí k najzachovalejším pamiatkam starovekého Ríma, sú tu pochovaní talianski králi Viktor Emmanuel II., Umberto I. a maliar Rafael. Bazilika Santa Maria sopra Minerva je postavená v gotickom štýle, vyznačuje sa vyrovnanosťou rímskych umení. Zaujímavým miestom je najväčšia a najznámejšia Fontana di Trevi, pri ktorej sme si oddýchli a načerpali sily. Je to najväčšia a najslávnejšia rímska fontána postavená Nicolom Salvim, nesmrteľnou sa stala vo Felliniho filme La Dolce Vita (Sladký život).
Druhý deň sme začali pri mori. Od mora sme sa presunuli k Bazilike sv. Petra nad hradbami, ktorá je skvostom architektúry. V tejto bazilike sa nachádzajú medailóny všetkých pápežov od sv. Petra až po pápeža Benedikta. Naša cesta pokračovala od baziliky k najväčšej antickej stavbe. Impozantné Koloseum je symbolom večného Ríma, vedľa neho sa nachádza priestor, kde bývali a bojovali gladiátori. Bazilika sv. Klimenta a Lateránska bazilika, ktorá bola pôvodným sídlom pápežov, boli ďalšími zastávkami na našej ceste. Bazilika Santa Maria Maggiore je pre Slovákov významným miestom. Bola tu schválená staroslovienčina ako liturgická reč, čo pripomína aj pamätná tabuľa. Večer sme sa presunuli k námestiu, kde sa nachádzajú slávne Španielske schody a vychutnali sme si večernú atmosféru večného mesta.
Naša cesta na ďalší deň pokračovala za dejinami Ríma. Z vyhliadkovej plošiny Viktora Manuela II. sme mohli pozorovať rímske fóra, cisárske fóra a Námestie Piazza Venezzia. Prezreli sme si Forum Romanum – obchodné, politické a náboženské centrum starovekého antického Ríma. Svoju prehliadku sme ukončili opäť na Námestí sv. Petra. Bazilika sv. Petra je najväčšia bazilika sveta, pod ňou sa nachádzajú krypty. Pôvodnú baziliku dal postaviť Konštantín, dnešnú stavalo päť pápežov  a päť staviteľov. Nachádza sa tu známy baldachýn  a Michelangelova Pieta (socha).
V Ríme sme ochutnali aj špeciality talianskej kuchyne, a to pizzu a cestoviny. Nezabudli sme ani na vynikajúcu taliansku zmrzlinu (gelato). Z Ríma sme odchádzali síce veľmi unavení, ale plní pekných a nezabudnuteľných zážitkov. Nakúpili sme suveníry a vyrazili späť na Slovensko. Posledný deň bol upršaný, ale to najväčšie prekvapenie nás čakalo u nás doma v podobe bieleho snehu. Tak toto sme ešte pred Veľkou nocou nemali!

Mgr. Jana Hríbiková

Fotogaléria

FB - Instagram - Youtube

     

Spolupracujeme s Worki.sk

Partneri školy

 

 


 

 

 

O stránku sa starajú

Mgr. Peter Jedlička
a
Ľudovít Göbölös

webadmin@soslevice.sk

prevádzkovateľ stránky:

Teacher.sk, s.r.o