.. Stredná odborná škola služieb, Ul. sv. Michala 36, LeviceTAK TOTO NEPREJDE

   Dňa 9. novembra 2021 sa uskutočnil interaktívny literárny seminár s názvom TAK TOTO NEPREJDE. Aktivitu realizovala nezisková organizácia POST BELLUM, ktorá pripravuje rôzne workshopy pre stredné školy. Workshopu sa zúčastnili žiaci IV. K a II. N triedy. Študenti mali možnosť lepšie pochopiť význam pojmov socializmus, sloboda slova, cenzúra, totalita, nedemokratické režimy, ľudské práva a ich porušovanie.

   Úvod bol zameraný na vykreslenie spoločenskej a politickej situácie na Slovensku a v Čechách v 80-tych rokoch 20. storočia. Následne si lektori a žiaci rozdelili úlohy, stali sa tvorcami samizdatovej literatúry. Študenti predstavovali skupinu intelektuálov a umelcov, ktorí píšu umelecké texty a vydávajú ich vo vlastnej réžii ako samizdaty.  Keďže vzbudzujú podozrenie, sú prenasledovaní, vypočúvaní a ich texty sú cenzúrované.

   Žiaci mali možnosť vyskúšať si zážitkové vyučovanie, ktoré využíva najmä simuláciu a hranie rolí. Cieľom workshopu bolo zoznámenie sa s historickými reáliami, s ľudskoprávnou problematikou, s výchovou k tolerancii a porozumeniu, s rozvojom komunikačných a argumentačných zručností účastníkov. Na záver workshopu žiaci vyjadrili svoje pocity z pozície postavy, ale aj z pohľadu súčasníka.

Touto cestou ďakujeme lektorom Ivete Harvánekovej a Stanislavovi  Hlásnemu a tešíme sa na ďalšie zaujímavé semináre.

Mgr. Jana Hríbiková

Fotogaléria

Partneri

op vzdelavanie


Partneri školy

 

 


 

 

 

O stránku sa starajú

Mgr. Peter Jedlička
a
Ľudovít Göbölös

webadmin@soslevice.sk

prevádzkovateľ stránky:

Teacher.sk, s.r.o